Vykouzlete Vánoce s pomocí Gardea!

Proč jsme si vybrali právě kavkazskou jedli z Dánska? 

Odkud k nám putovaly vánoční hvězdy? 

Co má splečného Arnošt Emanuel Silva-Tarouca s majitelkou Gardea? 

A jaký vánoční sortiment u nás najdete?

Otevírací doba je nakloněná víkendovým nákupům i podvečerní atmosféře v našem zahradním centru. V prosinci máme pro vás otevřeno celý týden, a to: 

Pondělí až sobota –  09:00 – 18:00 / Neděle – 09:00 – 16:00

A kdy by se vám stromeček nevešel do auta, tak vám ho rádi doručíme v rámci Černošic ZDARMA. Už není žádný důvod se tlačit ve velkých řetězcích, hledat místo na zaparkování v nákupáku, když kousek od domu máte lokální zahradní centrum. 

Co vše u nás najdete a čím budete kouzlit na Vánoce?

Rolls-royce mezi vánočními stromky nebo česká klasika?

V Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Tak praví wikipédie. Statistiky zase mluví o tom, že ve třetině českých domácností je nejoblíbenějším stromek právě kavkazská jedle. Claus Christensen z Dánske asociace vánočních stromků ji nazval rolls-roycem mezi stromky. Proč je tomu tak? Vyrostly na Jutském poloostrově, který má pro jejich pěstování ideální podmínky. Chladné klima Severního moře a, písečné podloží jsou tím důvodem, proč mají jedle pravidelný tvar, hustou a bohatou korunu a také dlouhou trvanlivost. Všechny tyto vlastnosti byli pro nás klíčové a také dodavatel – Dánové jsou totiž největšími experty na kavkazskou jedli a kvalita jejich stromků je nesrovnatelná s ostatními pěstiteli. Jsme moc rádi, že náš výběr dodavatele oceňujete a pravidelně se k nám pro stromky vracíte.

Vánoční hvězdy jedině z Výzkumného ústavu Silva Taroucy! A jak ji udržet co nejdéle nejkrásnější?

Stalo se vám už, že jste si koupili vánoční hvězdu a za několik dní vám opadaly či zčernaly listy? Známe to, říkají nám to zákazníci a nechápou, co udělali špatně. Alternativy jsou dvě: Buď si koupili omrzlou vánoční hvězdu, která k nám putovala v kamiónech necelých 1000 km z Holandska. To se u nás nemůže stát, neboť prodáváme výlučně vánočních hvězdy vypěstované tady v Čechách v sklenících Výzkumného ústavu Silva Taroucy v Průhonicích. Druhý problém bývá v nesprávné péči – lidé mají tendenci je přelívat. To ale nemají rády! Jsou původem subtropické a tak je mnohem lepší sucho než je přelít. Jak tedy na to? Nechat vyschnout, až skoro budou listy vadnout. Pak zalít do misky, a po půl hodině, pokud v misce zbyde voda, tuto vylít. 

A na závěr trochu vzdělání: kdo byl Silva Tarouca? Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca, narozený 31.1860 byl český šlechtic, právník, dendrolog a politik, rytíř řádu svatého Jiří. V letech 1917–1918 byl posledním ministrem zemědělství Předlitavska. Práva studoval na univerzitě ve Vídni a Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, ale jeho soukromý zájem směřoval k přírodě a krajině, dendrologii a botanice. Patřily mu Trmice, Řehlovice, Velké Žernoseky, Vrchnice a Průhonice. Ačkoliv neměl formální dendrologické vzdělání, dosáhl v tomto oboru značných znalostí a publikoval odborné knihy (počátkem 20. let vydal obsáhlou příručku Kulturhandbücher für Gartenfreunde). Od roku 1908 byl prezidentem Dendrologické společnosti Rakousko-Uherska, jejímž byl spoluzakladatelem a významně ji podporoval. A kde my vidíme podobu s majitelkou Gardea? Taky vystudovala právo a dlouhou dobu se mu věnovala, a její vášní též vždy byly zahrady. Průhonický park sice nezaložila ani nezvelebila  ale její zahrada je skvostem v Černošicích a v rámci studia Krajinné a zahradní tvorby se můžeme těšit na její první odbornou publikace v oblasti zahradní tvorby.

Vánoční skřítci v Gardeo. 

Naše prodejna se za noc proměnila v malou výstavní skříň vánočních dekorací. Kéž by nám pomohli vánoční skřítci   u nás nimi jsou naše dvě kolegyně Bára a Petra, které milují Vánoce, zdobení a dekorace. Vykouzlili na prodejně nádhernou vánoční atmosféru, hned by jste si chtěli všechno koupit a přenést si tak tohle kouzlo domů. Najdete u nás nespočet vánočních dekorací, vánoční stromky v květináči a také chvojí, jmelí, věnce, zimní hrnkové květiny, čemeřice, skimii.  Za oknem už je poprašek snehu a proto prosím nezapomínejme v tomto období na ptáčky. Přijďte jim k nám vybrat domek i krmivo a ulehčit jim tak zimu. 

To je vše z našich kouzelných Vánoc pro vás. Těšíme se na návštěvu.

Gardeo Newsletter

Každý týden vám od nás přistane v mailové schránce newsletter s novinkami, akcemi a tipy pro vaši zahradu.

Your Title Here

* povinné pole
Call Now Button