Přeskočit na obsah

OKRASNÉ RYBY

Pokud vám v jezírku stále něco chybí, pořiďte si rybičky. Svou jemnou krásou a barevnou rozmanitostí rozzáří poklidnou hladinu a ještě vyčistí vodu od nežádoucích komářích larev. Při výběru ryb se řiďte velikostí jezírka. Ideální je hloubka větší než jeden metr, aby ryby mohly bezpečně přezimovat. Dále myslete na to, do jaké velikosti ryby dorostou v dospělosti a zda žijí v hejnech.

Do malých nádrží vypusťte karasy, nebo pestré shubunkiny. Větší a velká jezera můžete zabydlet Koi – kapry, jesetery, jeseny či líny. Rychlá ostroretka stěhovavá má schopnost seškrabávat řasy z kamenů. Slunečnice pestrá nejen, že je krásně zbarvená, ještě bude regulovat stavy karasů a shubunkinů, kteří se velmi rychle množí. Všechny tyto druhy mohou žít spolu. Co ale není vhodné, je vypouštět do zahradního jezírka ryby z řeky nebo rybníku. Můžete si totiž s nimi zavléci do jezírka různé nemoci či parazity.

Kapr KOI je ozdobný druh kapra vyšlechtěný z jeho divoké formy, který se chová pro dekorativní účely v zahradních jezírkách či bazéncích. Jednotlivé typy kaprů KOI se od sebe liší zbarvením, vzorováním a šupinami. K nejrozšířenějším barvám patří bílá, černá, červená, žlutá, modrá a jejich kombinace.

V 17. století bylo v některých evropských zemích tradicí, že manžel jako symbol společné prosperity daroval ženě k prvnímu výročí svatby zlatou rybku. Tato tradice zanikla, když začal být Karas zlatý snadno dostupný. Tato ryba je nenáročná a má ráda malé jezírko. Velmi snadno se množí. K úspěšnému zimování venku potřebuje hloubku 120 cm.

Karas Schubunkin je vícebarevný kasas, který má většinou prodlouženou ocasní ploutev. Karas jako ryba nedorůstá velkých rozměrů, maximálně 45 cm. Dobře se hodí do menších okrasných nádrží a zahradních jezírek.

Jesen zlatý má rád pohyb vody, proto se hodí především do zahradních jezírek a nádrží s přítokem a odtokem. Je velmi aktivní a číhá u hladiny na vodní hmyz. Jesen je vděčnou okrasnou rybkou, protože oplývá barvami a díky snášenlivosti ryb žije většinou v hejnu.

Jeseter sibiřský je velmi odolná a na chov nenáročná ryba, vhodná pro všechna zahradní jezírka a umělé nádrže. Je dravec a všežravec a svou potravu typicky hledá v blízkosti dna. Potravu tvoří různé druhy bezobratlých, červi, larvy hmyzu, korýši i menší rybky.

Jeseter ruský má extrémně krátkou a širokou hlavu s vysokým čelem, veliké dobře viditelné štítky a vysoce kontrastní zbarvení. To je mimo jiné dáno tím, že štítky jsou veliké a světlé, takže jsou na tmavší barvě boků velice nápadné. Jeseteři se nejčastěji kombinují s KOI kapry, s nimiž tvoří krásnou dvojku.

Ostroretka stěhovavá je protáhlá ryba střední velikosti. Z velké části se živí řasovými nárosty, které seškrabuje z kamenů na dně svými typicky tvarovanými ústy. Své místo mezi okrasnými rybami získala i pro krásný vzhled stříbřitého těla s jemně načervenalými ploutvemi.

Slunečnice pestrá je teritoriální lovec. Díky ní nedochází k přemnožování ostatních ryb v jezírku, Sameček má výraznější červenou skvrnu na skřelích, samička je plnější v bříšku. Zvláště v létě se jezírka s populacemi slunečnice pestré proměňují v nádržky bublající pohybem třpytivých živých drahokamů.

Důležité je, aby se vytvořila biologická rovnováha. Ryby proto vysazujeme do jezera alespoň 15-20 dní po napuštění vody. A teď už život bují pod hladinou i v jejím okolí. Přejeme vám krásné chvíle v zahradní oáze.