Přeskočit na obsah
Domů » Vánoční přípravy

Vánoční přípravy

Vánoční přípravy

Už se ladíte na Vánoce? Ty letošní budou podle odborníků o něco chudší, ale na čem nemá smysl šetřit, je vánoční atmosféra. Souhlasíte s námi? V Gardeu nabízíme základy pro adventní věnce, uvité věnce bez dekorace k dozdobení či již věnce a štoly hotové, jmelí, borůvčí i břízy. A dále vánoční ozdoby, svíčky, františky, prskavky a světelné dekorace.

Ještě nemáte doma svoji hvězdu? V Gardeu jich je spoustu!
Věnce pro vánoční atmosféru

O víkendu si zapálíme další svíčku. Plápolající ohýnky nám doma vytváří kouzelnou atmosféru a obzvlášť ve spojení s nazdobeným věncem.

Ještě nemáte svůj adventní věnec? Přijďte si vybrat do Gardea. Nabízíme jak hotové, stačí jen škrtnout sirkou, tak i korpusy pro rozproudění vlastní kreativity. Také oblíbené jmelí v nabídce nechybí. 

Skimie také tvoří Vánoce

Chtěli byste něco nového, neokoukaného, co také vytvoří vánoční atmosféru? Co takhle skimie? 

Skimie (Skimmia japonica) je stálezelený, pomalu rostoucí keř, který dorůstá do výšky 50-60 cm. Červená poupata, která zdobí rostlinu již od podzimu, se otvírají na jaře v drobné, bělavé květy, uspořádané do dlouhých lat na koncích výhonů. Květy příjemně voní a rostlina kvete od dubna do května. Rostlina vyžaduje propustnou, kyselou, středně vlhkou půdu a stanoviště ve stínu či polostínu. Potřebuje ochranu proti ostrému zimnímu či jarnímu slunci, ale jinak je mrazuvzdorná. Pouze v případech silnějších mrazů se doporučuje zimní ochrana.

Panašovaná cesmína

Vroubkovaná a pichlavá cesmína (Ilex aquifolium) je oblíbeným symbolem Vánoc. Ustřižené malé větvičky cesmíny hezky ozdobí i vánoční stromek. Jehlou udělejte do stonku dírku a tou provlékněte háček, určený pro vánoční ozdoby. Pak už můžete zdobit nejen stromek, ale i jehličí ve váze nebo i celý byt.

Na fotografii je Ilex aquifolium Variegatum, která je středně rychle rostoucím a stálezeleným keřem. Dorůstá do výšky 3-5 m a vytváří pyramidální keř. Může se ale pěstovat i jako stromková forma. Má tmavě zelené, kožovité, velmi lesklé pichlavé listy s krémově bílým lemem na okraji. Kvete v květnu až červnu nenápadnými bělavými květy v paždí listů. ‚Variegatum‘ je samičí kultivar, který na podzim vytváří červené nejedlé bobule. Nejlépe roste na slunném až stinném stanovišti dobře chráněném před mrazivými větry a ostrým zimním sluncem ve vlhké, dobře propustné půdě. Pravidelný řez není nutný. Jarní řez podporuje růst, letní pak slouží spíše k tvarování. Cesmíny jsou mrazuvzdorné, ale můžou v období dlouhotrvajících silných mrazů namrzat a proto je vhodná zimní ochrana. Tato cesmína je mrazuvzdorná do – 23°C  Uplatní se jako solitéra nebo ve skupinových výsadbách.