Přeskočit na obsah

Novinky týdne od 12. 9

Od září začíná nejlepší období pro výsadbu rostlin, zejména stromů. Dnes Vám představíme novou nabídku našich okrasných slivoní.
 
Sazenice stromků a keřů zapěstované v kontejnerech můžeme vysazovat celoročně. Avšak září je příjemnější nežli horké léto, a tak se nemusíte bát, že by mladé dřeviny umořilo prudké slunce a sucho. I zalévání nemusí být tak intenzivní.
 
Jednou z inspirací je okrasná slivoň.

Prunus nipponica "Briliant"

Prunus frutikosa "Globosa"

Prunus cistena

Prunus cerasifera "Nigra"

Okrasná slivoň

V okrasné zahradě využijeme dekorativní variety třešní, višní, švestek, meruněk i mandloní. Každá odrůda má svůj půvab, ať už ji zdobí květy drobné či velké.

V Japonsku každoročně pořádají festival na oslavu kvetoucích sakur, které pro místní obyvatele hrají důležitou roli jak v kultuře, tak v běžném životě. A právě z Japonska pochází celá řada okrasných třešní odvozených především od třešně pilovité (Prunus serrulata).

V našem zahradnictví na vás čekají odrůdy Nigra, Brilliant, Ruby, Cistena a další.

Borůvka kanadská

Dub bahenní

Dále jsme pro Vás nakoupili Dub bahenní Green Pillar, který je menší kultivar se sloupovitým tvarem, má krásně zelené listy, které se na podzim zbarví do oslnivě oranžové až červené.

Dub bahenní je poměrně rychle rostoucí strom s rovným hlavním kmenem a pohlednými horizontálně rostoucími větvemi. Po určité době mohou spodní větve odumírat, což je pro tento druh charakteristické. Staré kmeny mají mělké rýhy. Dalším charakteristickým znakem je množství krátkých větviček rozprostřených jak po kmeni, tak po kosterních větvích. Listy mají poněkud proměnlivý tvar, jsou vejčité až oválné.

Dub bahenní snáší jakoukoli půdu a je tolerantní vůči vápenité zemi, ale nejbarevnější podzimní odstíny nabídne pouze v zemi kyselé.

Javory

V dnešní době řada lidí touží po bezúdržbové zahradě, a tak si jen málokdo vysazuje listnaté stromy, pod kterými se každý podzim hromadí spadané listí. Ovšem okrasné javory za pár shrabaných listů stojí. Okrasné formy javoru zkrášlí jakoukoliv zahradu a při jejich pěstování je třeba vynaložit jen minimální úsilí. Vybrat si můžeme ze spousty druhů.

V naší nabídce jsou například Crimson Sentry, Brilliantissimum anebo Globosum.

plesnivka trojžilná Silberregen

Plesnivka trojžilná

Plesnivka je celkem urážlivý název pro tuhle himálajskou trvalka milující slunce …
Dokáže vytvořit uprostřed léta dojem doslova sněhového koberce. Pochází z čeledi hvězdnicovitých (Asterae) a je to slunomilná trvalka pocházející z pastvin, svahů a srázů Himálaje.
 
Trvalka se vyznačuje bujným, kompaktním růstem. Listy jsou jednoduché a kopinaté. Díky silnému ochlupení jsou nadýchané a plstnaté. Barva květu je bílá. Vyžaduje plné slunce, i sebemenší zastínění způsobí, že rostlina ztratí svůj charakteristický stříbrný odstín.

Čemeřice černá

Čemeřice jsou královnami zimní zahrady. Kvetou, třebaže venku sněží.
 
Krásné květy i listy čemeřice zdobí zimní a jarní zahrady od ledna až do konce května. Květy čemeřic mohou být bílé, růžové, purpurové i zelené. Rozvíjejí se už v zimě a časném předjaří a udržují si svůj půvab ještě dlouho po odkvětu, protože neopadávají, jen postupně zezelenají a ve středu vytvářejí tobolky plodů. 

Tahle má dokonce vánoční jméno. Christmas Carol. A kromě téhle krásky na vás v našem zahradnictví čekají i čemeřice východní Double Ellen Red, Pretty Elen Red, Pink Spotled a Double Ellen.

čemeřice černá christmas carol
Podzimní modřenec Big Blue

Podzimní měděnec

I když je tato rostlina známa jako okrasná travina, patří do stejné čeledi jako lilie. Pochází z východní Asie, kde roste ve stínu lesů. Roste trsovitě a tvoří obloukovité, trávovité listy. Od léta do podzimu kvete drobnými, zvonkovitými květy rostoucí v hroznu. Květy mají modrofialovou barvu. Květy by se měly po odkvětu odstraňovat. Ve své domovině se rostlina rozrůstá bujně do velkých trsů, u nás bývá spíše kompaktní. Při mírných zimách je rostlina stálezelená. Rostlina je mrazuvzdorná do cca -23°C.

Rozchodník

Rozchodník je nenáročná a dlouhověká ozdoba záhonů i květináčů.
Podzimní druhy rozkvétají koncem léta a začátkem podzimu. Osloví bohatým a dlouhým kvetením a též pěstitelskou nenáročností.
 
Nižší nebo vyšší druhy rozchodníků jsou atraktivní ozdobou záhonů i květináčů. V nich porostou samostatně nebo spolu s jinými rostlinami. V záhonech se uplatní podle toho, do jaké výšky dorůstají – nižší v popředí a vyšší ve střední části záhonu.

rozchodnik merida
stokésie mel blue

Stokésie

Tento kultivar stoklasie Mel´Blue připomíná modrý Dunaj a vytváří velké levandulově modré květy o průměru 4-5 cm. Jsou nádherné v čerstvých kyticích. Sytě zelené listy jsou úhledně kopcovité. Stokesia je původní severoamerická divoká květina. Pěstuje se již mnoho let pro své krásné květy a snadnou pěstitelnost. Kvete od poloviny léta až do začátku podzimu (pokud se odrhne) a je úžasným doplňkem žlutých, růžových nebo bílých.

Šater latnatý

Tato kopcovitá trvalka má šedavé, modrozelené, úzké listy. V létě se objevují drobné bílé nebo růžové květy, po nichž následují černá semena. Tato semena jsou v některých oblastech považována za invazivní, šíří se větrem nebo dokonce z ulomených větví. Této rostlině se nejlépe daří na plném slunci a v kyselé půdě. Založené rostliny mohou být odolné vůči suchu, ale ocení hluboké přemokření každé dva týdny. Tato rostlina se skvěle hodí do květinových vazeb, ať už čerstvých, nebo sušených.

šater latnatý Starflakes
třapatka fatal attraction

Třapatka

Máte rádi třapatky? A nevíte kterou si vybrat. U nás to tento týden vyhrála třapatka Fatal Atraction!