Vyséváme trávu a květnaté louky

Vyséváme trávu a květnaté louky 1

Důležité je u výsevu květnatých luk počítat s tím, že pokud nezvolíme variantu lučního koberce, budeme se krásou lučního kvítí kochat až za dva roky. První rok po výsevu totiž rostou hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel. Vybrat si můžete např. z ze zahradní a parkové louky, louky pro včely, krajinářské louky a záhonové porosty.

Louku zakládáme vždy do čisté půdy. Semena přírodních lučních rostlin totiž nesmíme přisévat do založeného trávníku. Osiva pravých květnatých luk ani nemícháme s běžným travním a jetelotravním osivem. Půdu pro výsev louky připravíme jako pro trávník, ale nehnojíme a nepoužíváme herbicidy.

Nejvhodnější dobou pro vysetí květnaté louky je jaro a pozdní podzim, ale vysévat ji můžeme po celý rok. Louku sekáme běžnou travní sekačkou nebo kosou 4 – 5 cm nad povrchem půdy.

Přírodní trávník nám vytváří krásnou zahradu a také pocit pohody a volného času. Podstatné je, abychom si promysleli, k jakému účelu budeme trávník využívat, tj. jestli ho chceme mít zátěžový, nebo okrasný, pouze zatravněný či oživený lučním kvítím. A je pro mne a moji zahradu lepší variantou živý travní koberec, nebo vysetí travnaté plochy? Poradíme vám, v čem se tyto možnosti liší.

Vyséváme trávu a květnaté louky 7
Vyberte si z travních směsí na e-shopu

Pokud se chceme kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs. Trávníky založené z těchto travních směsí vyžadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě pravidelné závlahy, vyrovnané výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu do hloubky 2 až 4 mm. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete odměněni dokonalým trávníkem.

V případě, že chceme trávník využívat pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme zátěžový trávník, který nám vytvoří hřišťová travní směs. Tento trávník se rychle regeneruje po případném poškození.

Travní směs do sucha nám pomůže zatravnit problematické pozemky slunných poloh, chudších a písčitých půd. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji, ale dobře přečkávají krátkodobé sucho a snáší i běžnou zátěž.

V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která vydrží i částečné zastínění západních a severních svahů. Vhodná je i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřovaný trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *