Dekorativní ibišky, řetězovka a další velkokvěté rostliny

Dekorativní ibišky, řetězovka a další velkokvěté rostliny 1

Ibišek syrský patří k nejoblíbenějším keřům, které krášlí naše zahrady od května až do konce září. A to nejen pro krásu a množství květů, ale i pro dlouhé období kvetení. Keře ibišku jsou poměrně nenáročné. Nejlépe se jim bude dařit, pokud jim dopřejeme slunce a propustnou výživnou půdu. Keř je mrazuvzdorný, první dvě zimy je dobré keř ochránit mulčem. Květy ibišku jsou v odstínech bílé, růžové, modré i červené barvy a jsou velké 7-12cm.

Řetězovka viržinská a její odrůda Rosea je vzpřímená trvalka s pevnými, čtyřhrannými stonky, které od začátku srpna tvoří až 20 cm vysoké klasy s 2-3 cm dlouhými květy. Květy jsou jemně růžové barvy s kresbou v hrdle. Objevují se postupně a proto rostlina kvete až do září. Řetězovka se ochotně rozrůstá do větších trsů a ploch postranními hlízami. Miluje vlhko a kyprou půdu, která může být i lehce podmáčená. Pěstuje se na slunci, ale zvládne i polostín. Mrazuvzdornost až -40°C.

Rozchodníky poznáte podle dužnatých listů a drobných květů uspořádaných ve vrcholových květenstvích. Květy můžou být žluté, bílé, oranžové, růžové či červené. Rozchodníky jsou sukulentní rostliny, takže umějí dobře hospodařit s vodou i v suchém létě. Rozchodník nádherný dorůstá do výšky kolem 40 cm. Kvete od pozdního léta do časného podzimu růžovými květy. Tuto trvalku vysazujeme do písčitých nebo hlinitopísčitých půd, které jsou mírně kyselé. Má ráda plné slunce či polostín a je plně mrazuvzdorná.

Mandevila je vytrvalá popínavá dřevitá liána s dekorativními listy a nádhernými květy. Vyroste až metr za rok, přitom na pěstování není náročná. Pokud mandevilu zazimujete na bezmrazém, světlém místě, můžete se z ní těšit řadu let.

Plaménka latnatá je klasická trvalka tzv. venkovských smíšených trvalkových zahrad našich babiček. Květy lákají svou vůní především motýly, lze je také použít k řezu. Rostliny jsou mrazuvzdorné do -34°C.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *