Kvetoucí stromy a keře

čechrava

Libora měňavá kvete od května do konce října. Bohatá barevnost květů vyvíjejících se od žluté přes oranžovou, růžovou, červenou až po fialovou jsou poutačem také pro motýly. Lantanám vyhovuje slunečné stanoviště. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů se prodlouží doba kvetení. Nejen květy, ale i listy lantany velice příjemně voní. Po rozemnutí v prstech ucítíte příjemnou citrusovou vůni. Tato rostlina nemá jen krásný vzhled, jedná se rovněž o rostlinu léčivou. Libory jsou vhodné k pěstování v nádobách nebo truhlících na balkonech, parapetech i terasách. Dají se z nich vypěstovat i stromky. Vyniknou samotné, ale i v kombinacích s převislými druhy balkonových rostlin. Na zimu lantany přezimují na světle při 5-10 °C, nebo v chladu a temnu, kde opadají.

Mračňák (Abutilon) je oblíbený pro své veliké hedvábné květy, které se na keřovité rostlině vznášejí jako balónky. Keřík může dorůst až do dvoumetrové výše, řezem ho ale udržíte ve vámi zvolené velikosti. Před mrazem musíme rostlinu schovat na místě s teplotou 12-15 °C. Výrazně omezíme zálivku, a pokud rostlině opadají listy, což se v zimě stává, téměř nezaléváme. Na jaře se mračňák opět olistí.

Kdo by nechtěl mít na zahradě takovou nenáročnou krásku! Perovskie lebedolistá je polokeř, který kvete modrofialově od července do podzimu a je podobný levanduli. Listy navíc voní po šalvěji. Perovskie potřebuje ke svému bohatému růstu hlavně hodně slunce a propustnou půdu. Na jaře jí pak dopřejte hluboký řez. Rostliny můžete až na mrazivé dny vysazovat celoročně.

Ořechokřídlec clandonský intenzivně voní a dorůstá do metrové výšky. Kvete od srpna velkým množstvím sytě modrých kvítků. Květy lákají motýly a včely a listy zase voní po citrónu. Tento nenáročný keř má rád slunné místo s humózní půdou. Na jaře doporučujeme seříznout loňské větve a na zimu ořechokřídlec přikrýt mulčovací kůrou a chvojím, protože občas může namrzat. Na jaře ale znovu bez problémů obroste.

Čechravy svým netradičním květenstvím dokážou rozzářit nejedno místo na zahradě. Jejich krása hlavně vynikne ve větších skupinách a barevných kombinacích. Lze je bez problémů pěstovat i v nádobách na polostinných a stinných terasách. 

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *