Ovocné stromy a keře

Ovocné stromy a keře 1

Meruňky kromě výborného ovoce a s ním spojených produktů, také podporují vitalitu organizmu, léčí bolesti žaludku, regulují krevní tlak a jsou prospěšné z mnoha dalších zdravotních hledisek.

Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum Spartan) je chutí od našich lesních borůvek k nerozeznání. Plody jsou však větší a také sklidíte větší úrodu. Kanadské borůvky jsou částečně cizosprašné, proto je potřeba mít vysazeno více odrůd. Vysazujeme je do čisté rašeliny, která má uvedenu hodnotu pH. Pro doplnění živin zamícháme plná hnojiva s kyselou reakcí (např. pro rododendrony).

Beztrnný ostružiník vysazujeme v zahradě na slunné místo, ideálně do dobré humózní a vzdušné půdy. Sazenice po výsadbě dobře zalijeme a přihnojujeme je během celé vegetace. Dostatečná závlaha se vyplatí také v době dozrávání plodů. Při liniové výsadbě sázíme max. 1 sazenici co 2-3 metry.

Kdouloně se pěstují pro krásné a velice aromatické plody, které se sklízejí až v úplné zralosti koncem října. Odrůda Vranja jako jedna z mála nese plody tvaru boubelaté hrušky a má sytě žlutou barvu. Na jaře kvete velkými, slabě růžově bílými květy. Rostlina tvoří spíše hustě větvený keř. Plody se používají ke zvýraznění chuti pokrmů a samostatně se z kdoulí vyrábí marmelády, kompoty a tepelně zpracovávané dezerty. Kdouloně nevyžadují zvláštní půdu ani péči. Mají ale rády živnou propustnou půdu a slunce. Mrazuvzdorné do -30°C.

Aronia melanocarpa ‚Hugin‘ je opadavý keř, který dorůstá kolem 1,5 – 2 m výšky. Kvete krásnými bílými květy a plodem jsou černé malvice o velikosti 1 cm. Kultivar ‚Hugin‘ na podzim krásně barví listy do června. Keř se hodí jako plotový a krycí keř. Netrpí chorobami ani škůdci. Odrůda je samosprašná. U této rostliny vystačíme s výchovným řezem.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *