Lyriovník tulipánokvětý, tulipánovník (Liriodendron tulipifera)

1 017,00 

1 skladem

Katalogové číslo: 2000000189598 Kategorie:

Tulipánovník je vysoký strom nesoucí středně velké, opadavé listy zelené barvy, které mají 2 cípy (parohy) a mezi nimi téměř souvislý spoj, takže list vypadá, jako by jej někdo usekl. Na podzim se mění na žluté. Ještě zajímavější atrakcí jsou jeho tulipánovité květy, přibližně 4-6 cm vysoké, mají žlutozelenou barvu a sytě oranžové plamínky ve spodní části, což poněkud světlému květu dodá na sytosti, zejména při pohledu do jeho vnitřku. Tyčinky jsou stejně vysoké jako celý květ a velmi nápadné. Kvetení začíná v červnu a trvá až měsíc. Po odkvětu strom zdobí zajímavé, úzké semeníky, jež na zimu seschnou a později se otevřou do tvaru hvězdy. Protože kvete na koncích vyzrálých větviček, nedoporučujeme rostlinu stříhat zjara, pokud chcete mít hlavně květy, ale je-li to potřeba, tak ihned po odkvětu – v létě. Střih na konci zimy je naopak vhodný jako výchovný řez pro zhoustnutí rostliny. Kvete jako již starší strom – nejdříve v cca 10 letech věku, častěji ale v pozdějším věku. Tvar koruny je v mládí pyramidální, s věkem se zaobluje a mívá podobnou výšku jako šířku.

Tulipánovník vysaďte na slunné místo a počítejte se širokou korunou, která bude vrhat středně tmavý stín. Potřebuje dobrou, živnou, propustnou zem, nejraději lehce kyselou (přidejte rašelinu) a vlhkou, nikoli mokrou. Mladé stromky doporučujeme na větrných stanovištích upevnit k opoře, aby dobře zakořenily a měly rovný vzrůst. Netrpí na choroby a většinou ani na škůdce. Plně mrazuvzdorný do cca -29±C.
Výška: 20 m, Šířka: 10-15 m, Barva květu: žlutá, Doba květu: V-VI, Slunce, Světelné nároky: slunce, Stanoviště: živná, propustná zem, Půda: kyselá půda, Ozdobný list: lyriovník tulipánokvětý, Ozdobný květ, Ozdobný plod, Řez: -předjaří – výchovný (zahuštění koruny) -ihned po odkvětu pokud nechceme omezit kvetení příští rok, Půda: kyselá půda, slabě, Častá zálivka, Tepl. zóna: Z5 -29 až -23±C, Vzhled: listnatý strom

Balení