Trvalka pro měsíc červenec

V tomto období se můžeme těšit z jasně modré, bílé, nebo různě intenzivní fialové barvy mnohých druhů zvonků (Campanula). Zvonky jsou rozdílné nejenom svojí barevností ale i tvarem květu a velikostí. Jeden z největších květů má Zvonek tečkovaný ( Campanula puncata) dorůstá výšky 40 -50 cm, květy se barevně pohybují od mléčně bílé až svítivě růžové, vnitřek zvonců je růžově tečkovaný. Vyšlechtěny jsou i odrůdy temně fialové „Sarastro“, „ Sarastro Red Wine“. Místem původu je východní Asie (nejvíce v Japonsku), kde roste na horských loukách a okrajích světlých lesů. Vyžaduje proto podobné podmínky při pěstování tj. slunce až polostín, půdu propustnou na svěžím až suchém místě. U nás i dobře přezimuje. Pomocí výběžků tvoří tento zvonek listové koberce, z kterých se zvedají vzpřímené květní stonky, které po odkvětu seřezáváme. Použit ho můžeme na záhony třeba s růžemi, nebo na okraje dřevinných porostů.

Další zástupci zvonků, které by následovaly v pořadí co se týká velikosti květů, je vzrůstný Zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) vysoký až 90 cm a Zvonek karpatský (Campanula carpatica) tvořící nízké 10 – 15 cm vysoké polštáře. První z jmenovaných pochází z Evropy kde roste na mýtinách a slunných okrajích lesa. Vytváří listové růžice z nichž vyrůstají vysoké květní stonky s hrozny světle modrých nebo bílých květů. Postupem času tvoří dceřiné růžice kobercovitý porost. Miluje propustné půdy s obsahem vápníku. Pěkně se vyjímá v přírodních partiích zahrady a ve smíšených záhonech. Nejenom svým jménem, ale i nízkým polštářovitým vzrůstem napovídá Zvonek karpatský o místě původu a požadovaném stanovišti. Roste na vápencových skalách v Karpatech, na slunných až polostinných místech. Miluje vápník a se svými světle fialovými nebo bílými velkými květy je ozdobou každé skalky.

Zvonek broskvolistý

Temně fialová „klubka“ zvonků na koncích 20 - 60cm vysokých stonků (dle odrůdy) tvoří Zvonek klubkatý (Campanula glomerata). Původně roste v Evropě a v Asii, na chudých, vápenatých loukách a okrajích lesů. Použít tento zvonek můžeme do skalky, např. odrůdu „Acaulis“, nebo do trvalkových záhonů vyšší odrůdy „ Superba“ , „Dahurica“ aj..

Z Kavkazu je původem Zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora). Kvete v širokých složených okolících v barvě čistě bílé „Alba“, růžové „Loddon Anna“, modré až světle fialové „ Prichard´s Variety“ . Výška těchto zvonků je kolem 90cm a nejlépe se bude vyjímat ve smíšeném trvalkovém záhoně.

Zvonek s malými kvítky a nízkým vzrůstem (10-15cm), je Zvonek dalmatský (Campanula poscharskyana), tvořící rozrůstající se koberce převážně modrých kvítků. Pochází z Balkánu, kde roste na skalách na slunci i v polostínu. Tomuto zvonku bude tedy nejlépe na skalce, v kamenném korytu nebo ho můžeme použít do spár kamenné dlažby.